Schedule

Select a day to see the schedule  (Tilt to view on mobile phone).

Friday

Time  Yurt Stretch Tent or Glade  Geo Dome
10 Arrival, set up tents and refreshments
12 Lunch 
12.45 Silent and solo walk into the woods to collect two natural items 
1 Opening Circle
2 Mac Macartney

Pledge to Life

3.15 Refreshment break  
3.30 Charlie Morley

Lucid Dreaming

Rina Golan

The Purushartha

Mark Mabon

Muses and Urges

4.45 Refreshment break
5 George and Moshe

Sing to Life

Jud

Playing and Fooling

Jen McCarty

Ancestral Trauma Clearing

6.15 Refreshment break
6.30 Jimena Paratcha

Align and Expand

Erika

Sufi Movement Meditation

Zak Avery

Channelling Prana and controlling the mind

7.45 Supper
8.45 Peter Giblin and Le Ciel Foundation

FILM -The Twelve Wisdom Masters

Nick Mulvey

Acoustic set around the fire under the full moon

10.30 Theo Van Dort

FILM – Time of the Sixth Sun

 George Barker, Moshe Halperin, Nick Mulvey, Ben Ben

Full Moon Singing Circle

Saturday

Time Yurt Stretch Tent or Glade Geo Dome
4.30-7 Jote Prakash

Kundalini Morning Yoga Sadhana

6.34 Tai and Sunflower

Sunrise Ceremony

7.45 Ben

Vision Quest and Thread Ritual

9.15 Breakfast
9.45 Introduction to the day gathering
10 James Mermagen

Wand Making – A Sense of Belonging in our Celtic roots

Kurikindi

Maintaining balance of mind, body and spirit

Rita Hraiz

Shamanic Realignment

11.30   Refreshment break
11.45 Dr. Amit Ranjan Biswas

Screen Alchemy;  Navigating life transitions

Erika Tourell

Yoga

Gabriella Rutherford

(Survival International)

A celebration of indigenous voices and views.

1 Lunch
1.45 Introduction to the afternoon gathering
2 Dr. Amit Ranjan Biswas

Screen Alchemy;  Navigating life transitions

Dr Olly Robinson

Science and Spirituality: Partners in Life’s Journey

3.15 Refreshment break
3.30 Kristina Evans

Cacao Ceremony

Erika Tourell

Mindful massage and connection

Nick Mulvey

Songwriting and Creative Flow

4.45 Refreshment break
5 Daniella Carrozza

Womb Blessing – Discover the Secrets of your Cyclical Nature

Rohan White

Earth Based Spirituality

 

Bruce Parry

Male Rites of Passage

6.15 Tom Morley

Drumming Workshop

7.15 Supper
7.45 Get changed into fancy dress
8.00 Mira Khanya

Movement Medicine

9.15 Nick Mulvey

Acoustic set around the fire

10.15 Vandita

FILM – Down to Earth

DJ La Plage (John Beach )
11.30 Nick Mulvey, George, Moshe, Rohan and Ben Ben Ji

Fireside jam

Sunday

Time Yurt Stretch Tent or Glade Geo Dome
4.30-7 Jote Prakash

Kundalini Morning Yoga Sadhana

6,35 Tai and Sunflower

Sunrise Ceremony

8 Billie De Melo Wood

Yoga

George Monkhouse

Qi Gong

9 Breakfast
9.45 Introduction to the day gathering
10 Danny Gross

(Friends of the Earth)

Tackling Climate Change

Louis Weinstock

The Magic Power of Grief

Professor Marilyn Monk

Self-Mastery

11.15 Refreshment break
11.30 Rachel May

Story Based Exploration of Life
Cleo Broda

Life Maps  

Tom Peto

Collective Presence

12.45 Lunch  
1.30 Intro to the afternoon gathering  
1.45 Caring for nature workshop Isla Joy Flower

Video Booth

2.45 Zoe Cobb

The Flocking

 
3.45 Kurikindi and all contributors

Grounding Ceremony

 
5 Pack up tents, tidy camp and leave no trace.  All are welcome to stay for clean up and leave by High Noon on Monday.

 

 

NB Programme may change slightly

Full info about contributors and workshops can be found here